Meyer Tarihçe

Geçmişten Bugüne Meyer
johann meyer resim Johann Meyer'e Padişahın kendisine verdiği nişanla birlikte

Johann Meyer Osmanlı Sarayında saat ustasıdır. 33 yaşında Sultan 2. Abdülhamid’in hizmetinde çalışmak üzere Almanya'dan İstanbul’a gelir.

Johann Meyer 18 Kasım 1843 tarihinde babasının o zamanlar Yunan kraliyet kolordusunda çalıştığı Atina’da dünyaya gelir. Johann’ın doğumundan hemen sonra ailece Johann’ın hayatının ilk dört yılını geçireceği İstanbul’a giderler. Daha sonra ise Meyer ailesi Yunanistan’ın kuzeyine, Selanik’e geri gider.

Johann, Almanya Berlin’de eğitim alır. Berlin'de Unter den Linden caddesinde bir saatçide çalışmaktadır. Burada bir iş ilanı görür. Osmanlı Sultanı sarayına bir saatçi aramaktadır. Johann başvurur ve kabul edilir. Böylece 33 yaşındayken, Sultan 2. Abdülhamid’in hizmetinde çalışmak için İstanbul’a gelir Böylece 1876 yılında İstanbul’da Yıldız sarayında baş saatçi olur. Burada başta padişah ve saray olmak üzere, şehzadelerin, hanım sultanların, bakanların, yüksek memur ve komutanların saatleriyle ilgilenir.Meyer Saatleri


meyer osmanlı devlet nişanı Johann Meyer'in padişahtan şeref nişanı aldığına dair ferman

Johann Meyer 1878 yılında Meyer Saatçilik firmasını İstanbul’un kalbinde bir saat imalathanesi olarak kurar. O aralar Karaköy’ü Galata’ya bağlayan tünelin inşa edildiği zamanlardır. Johann Meyer dükkânını 1 Mayıs 1878 tarihinde gelip geçenlerin uğrak yeri olması umuduyla yeni tramvay durağının tam karşısında açar. Ve amacına ulaşır. İşleri o kadar iyi gider ki kısa süre içerisinde yanına iki çırak almak zorunda kalır. Alman Saatçi’nin ünü şehrin sınırlarını da aşar. Şehzade ve yüksek memurlar da hala müşterileri arasındadır.

Johann alanının ustasıdır ve bir hayali vardır; hem modern saat sistemiyle çalışan hem de güneşin konumuna göre belirlenen namaz vakitlerini gösteren bir saat geliştirmek. Sekiz yıl uğraştıktan sonra bunu başarır. Johann buluşunu padişaha hediye eder, karşılığında da kendisine şeref nişanı verilir.5 Nesil Meyer


meyer 100 yıl kart Meyer Saatçiliğin 100. yılı anısına 1978’te İstanbul’da basılan kart

3 Eylül 1883 tarihinde Johann’ın oğlu Emil dünyaya gelir. O da babası gibi eğitimini Berlin’de alıp saatçi olur. 1914’te döndüğü İstanbul’da babasının dükkânının başına geçer. Emil onun gibi İstanbul’da doğmuş olan Marthe Luise Josephine Kinkelin ile evlenir. Çiftin dört çocukları olur. Johann Meyer 4 Ağustos 1920 tarihinde ölür ve İstanbul Protestan mezarlığındaki Meyer aile kabristanına defnedilir. Emil Meyer 1954 yılında öldüğünde oğlu Wolfgang, Meyer saatçiliği devralıp üçüncü kuşak olarak 1981 yılındaki ölümüne kadar işletir. Bu arada dükkânıyla İkinci Dünya Savaşı sırasındaki karışıklıkları bile atlatmayı başarır. Savaşın sonuna doğru Türkiye’de yasayan Almanlar, Orta Anadolu’daki şehirlere gönderilirler. Wolfgang Meyer de bir yıl boyunca İstanbul’da kalamaz.Tüm çözümlerimiz için ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.