Çıkış Kodu 18

Sgk Çıkış Kodları Bilgi Bankası

SGK Çıkış Kodu 18 Nedir?

İşten çıkarmada 18 kodu, "İşin sona ermesi" olarak tanımlanmıştır. İş sözleşmeleri sona eren ve çıkış yapılacak işçiler için bu sgk çıkış kodu seçilmektedir.

Örneğin, bir inşaat firması bir binayı inşa etmek için bir sözleşme imzalar. İnşaat tamamlandığında, iş sözleşmesi de sona erer ve işçiler için çıkış kodu 18 olarak seçilir.

Diğer bazı örnekler şunlardır:

  • Bir projenin tamamlanması
  • Bir ürünün üretiminin sona ermesi
  • Bir hizmetin sona ermesi

İşçinin hak kaybına uğramaması için kodun doğru seçilmesi, işçinin hak kaybını önleyecektir. 18 kodu ile işten çıkarma yapıldığında işçi hangi haklara sahip olmaktadır;

SGK çıkış kodu nedir?

Kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabilir mi?

İşten çıkarılmada 18 kodu ile çıkış yapılan çalışan kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı almaya hak kazanır. Yalnız gerekli şartların uygun olamsı gerekmektedir. Bu süreçlerde yaşanan uyuşmazlık ve anlaşmalarda arabulucu olarak avukatlar işveren ve işçi için yasal haklar konusunda bilgi vereceklerdir.

  • İşin sona ermesi nedeniyle işten ayrılan işçiler, kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alma hakkına sahiptir.
  • 18 çıkış kodu ile işten ayrılan işçiler, en az bir yıl kıdeminin olması koşuluyla kıdem tazminatı almaya hak kazanır.
  • İşsizlik maaşı alabilmek için, işçinin işten ayrıldıktan sonraki 30 gün içinde işsizlik sigorta başvurusunun yapması gerekir.

18 Kodu İle İşten Çıkarma | İşçi Hakları

Çıkış Kodu Açıklaması İşsizlik Maaşı Kıdem Tazminatı
18 İşin sona ermesi

SGK 18 Kodu İle İşten Çıkarma Hakkında Bilgilendirme

Bu sayfadaki içerikler, bilgi verme amaçlı olup kesin bilgileri içermez. 4857 numaralı iş kanuna'na ve Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesine bakmanızı önermekteyiz. Diğer sgk çıkış kodlarını görmek için tıklayınız.


Meyer Blog’da yer alan içeriğin yalnızca bilgi verme amaçlı olduğunu, hukuki görüş ve tavsiye içermediğini, bilgilerin hazırlanma tarihindeki mevzuata dayalı olduğunu ve zamanla mevzuat değişiklikleri ile ilgili güncelliğini yitirmiş olabileceğini bildiririz.


Yazılım Çözümleri

Tüm çözümlerimiz için ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.