SGK Çıkış Kodu 22

Sgk 22.Madde Çıkış Kodu | PDKS Bilgi Bankası

SGK Çıkış Kodu 22 Nedir?

Türkiye'de İş kanunu çerçevesinde, işçinin işten ayrılma sebepleri farklı kodlarla ifade edilir ve bu kodlar işveren tarafından SGK'ya bildirilir. 22.Madde İş Çıkışı kodu yada diğer adıyla sgk çıkış kodu 22 'de bunlar arasındadır. SGK'da yer alan 22 numaralı kod "diğer sebepler" olarak geçmektedir. Yani çıkış kodu hiçbir kategoriye uymuyorsa bu kod kullanılmaktadır. 22. madde işten çıkarma ile işten ayrılan işci başka hangi haklara sahip olabilirler gelin inceleyelim;


SGK çıkış kodu 22

SGK 22 Çıkış Kodu tazminat ve işsizlik maaşı alabilir mi?

Oldukça karmaşık olduğu için bu kodla çıkışı yapılan işci kıdem, ihbar ve işsizlik maaşı alıp alamayacağı net değildir. Bu süreçlerde yaşanan uyuşmazlık ve anlaşmalarda arabulucu olarak avukatlar işveren ve işçi için yasal haklar konusunda bilgi vereceklerdir.

22 Kodu İle İşten Çıkarma & Fesih

SGK 22 çıkış kodu ile fesih yapıyorsanız İş Kanunu'nun sözleşmenin feshinde usul "4857 sayılı” Madde 22 – İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.”


Bilgilendirme

Önemli Not: Burada yer alan bilgiler "bilgilendirme" amacı taşımakla beraber SGK'nın SGK'nın resmi websitesinden işten çıkış kodlarına bakarak işlem sağlamanız veya işciyseniz yasal haklarınızı öğrenmeniz süreciniz açısından daha sağlıklı olacaktır.

Sgk işten çıkış kodlarınının tamamını görmek için tıklayınız.Yazılım ÇözümleriReferanslar

Tüm çözümlerimiz için ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.